pálivé válečky

pálivévalečky2Suroviny: hrst sušených rajčat, hrst datlí a rozinek, hrst slunečnicových semínek, malá mrkev, kousek cibule, pálivá paprika, případně trošku pepře, soli – dle chuti; k tomu hořčice, rajče, mangold,…

Všimla jsem si, že v poslední době si dělám stále častěji zahřívací jídla, husté a syté pokrmy. A když si dělám k obědu salát, dám do něj víc ořechů, než obvykle. Asi se už pomalu začínám připravovat na zimu:-) Tak se stalo i tentokrát, kdy jsem měla chuť na něco hutnějšího a udělala si tyhle „párky“ nebo „čevabčiči“ nebo jak to chcete nazvat. Prostě tyhle válečky.

Je to osvědčená, naprosto perfektní kombinace sladkých datlí, slaných sušených rajčat a pálivé papriky. Díky cibuli to má fakt grády a protože já mám ráda jídlo trochu kyselejší, dávám tam i rozinky. Trochu naivně jsem si myslela, že když dovnitř nedám ořechy, ale slunečnicové semínko, tak že to nebude tak syté, ale mýlila jsem se. Tyhle tři válečky jsem skoro nezvládla, dva by bohatě stačily. No, přemohla jsem se, přežrala a pak mě pusa pálila ještě hodinu.

pálivévalečky1

Ještě si dovolím malou soukromou poznámku: miluju hambáče – v Secret od Raw, jsou skvělé, zkoušela jsem si udělat doma, dopadly výborně, jen mám pořád jeden a tentýž problém: já to prostě neumím jíst:-) Vždycky se mi to rozpadne, pobryndám se, neumím to vzít do ruky, na vidličku se to kvůli tuhé zelenině nabrat nedá, když to řežu, tlak nože vytlačí ven všechen dresing a stejně to prostě nakonec dopadne tak, že jím zvlášť zeleninu a zvlášť burgrovou krustu. No, tak to při konzumaci těhle válečků odpadá, už je to rovnou každé zvlášť a tak mi celé stolování připadne trochu čistější. A navíc se váleček nemusí sušit, protože tolik nevadí, že není pevný. Nu, končím se stěžováním si, jdeme „vařit“.

Postup: do mixéru jsem dala sušená rajčata, datle, rozinky, na kousky mrkev a cibuli, přelila asi dvěma lžícemi vody a mixovala. Když byla směs trochu homogení, přisypala jsem slunečnicová semínka a koření a mixovala ne úplně do hladka, ale aby bylo vše zamícháno a z hmoty šly udělat válečky. Rukama jsem uplácala vhodný tvar a dala na talíř. Není to úplně vončo, trochu se to lepí na ruce. Pomáhá si ruce při přípravě smočit do studené vody.

pálivévalečky3

Pak už jen stačí přidat nějakou svěží zeleninu, doporučuji něco sladšího, šťavnatého. Já měla po ruce mangold, který jsem jen lehce pokapala olejem a rajčata. Ještě jsem přidala lžíci hořčice (úplně obyčejné, ale kdo si chce dělat svoji domácí, určitě  bude lepší).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *